„Gastroakademie“ na Hotelové škole Světlá a SOŠŘ Velké Meziříčí

DSC 0597Již rok je naše škola zařazena do pilotního projektu „Gastroakademie", který je určen pro studenty krajských hotelových škol. Tento projekt umožňuje žákům oboru vzdělání Kuchař-číšník zdokonalit se ve svém oboru a vyzkoušet si práci v několika vybraných restauracích (Jelínkova vila Velké Meziříčí, Restaurace Fórum Třebíč, Restaurace Tři Knížata Jihlava aj.).

Tři vybraní žáci druhého ročníku v těchto restauracích pracovali pod odborným dohledem šéfkuchařů. Každá z restaurací nabídla vybraným žákům kromě standardního praktického vyučování také nadstavbu ve formě vzdělávání v oblasti, na kterou se zaměřuje. Žáci se tak mohli během praxe seznámit s tématy, jako je zpracování zvěřiny, drůbeže, sladkovodních ryb, příprava steaků aj.

Na závěr tohoto projektu proběhl na naší škole dne 21. června 2017 projektový den s názvem "Ryby, jak je známe a neznáme", a to za účasti šéfkuchaře Milana Hotárka z Jelínkovy vily Velké Meziříčí a pana Pavla Mareše z Restaurace Tři Knížata Jihlava.

Pod odborným vedením si všichni začínající kuchaři připravili hned dva degustační pokrmy. Finální podoba kapřího bifteku s vídeňským bramborovým salátem kuchaře Milana Hotárka a grilovaný filet dorády královské s černým sépiovým rizotem, cuketou a šafránovou omáčkou kuchaře Pavla Mareše byly velkým zážitkem pro všechny.

Bc. Hana Lavická

V rámci projektu Gastroakademie se u nás uskutečnila akce Ryby, jak je známe a neznáme, na které žáci pod vedením zkušených kuchařů vařili degustační rybí pokrmy.