Exkurze do Terezína a Lidic

lidice-terezin-01Dne 29. dubna 2014 jsme se my, žáci druhých a třetích ročníků, zúčastnili exkurze do Terezína a do Lidic.

lidice-terezin-02Ve tři čtvrtě na šest ráno jsme nastoupeni na místě odjezdu a v šest hodin se vydáváme vstříc naší historii. V autobuse panuje dobrá nálada. Všichni si ještě zdřímneme a po dlouhé tříhodinové cestě se ocitáme v Terezíně. Už při vjezdu do města nás polévázvláštní pocit, když si představíme, co se zde odehrávalo. Nejprve si prohlížíme Muzeum ghetta, které kdysi bývalo školou pro mladé chlapce. Zde je nám promítnut téměř hodinový film o historii Terezína, dozvídáme se, po kom dostal jméno či kdo ho založil a za jakým účelem. Poté se ocitneme v expozici, která se nachází v té samé budově. Tam na nás padne hrůza: po stěnách visí archy se jmény zahynulých dětí, které se podařilo identifikovat. Obrázky jejich kreseb a také básně rovněž nahání hrůzu.

Odtud se autobusem přesouváme do samotné pevnosti a bývalého židovského ghetta. Paní průvodkyně nám zajímavým výkladem přibližuje, co se zde dělo. Dokonce nás nechává projít podzemní chodbou, která je dlouhá půl kilometru, nám ale připadá mnohem delší.

lidice-terezin-03Naše prohlídka je u konce a my přejedeme na židovský hřbitov a do spalovny a poté přejíždíme do Lidic. Nejprve se seznamujeme s historií obce, z plátna se na nás usmívají děti, které byly ještě tentýž rok zavražděny. Posloucháme čtené dopisy, které tyto děti posílaly domů z místa, kde byly dočasně umístěny. Tato prezentace v nás navozuje pocit smutku. Po prohlídce se přesouváme přímo do areálu, kde kdysi stávala vesnice. Dnes vidíme jen obrysy základů budov, které se zde nacházely. Posloucháme výklad a pak se dostáváme k sochám dětí, jejichž sny byly zničeny společně s nimi.

Poděkujeme paní průvodkyni za výklad a se smíšenými pocity nastupujeme do autobusu. S posledním pohledem na Lidice nám probleskne hlavou myšlenka, že tato událost by nikdy neměla být zapomenuta.

Jiřina Viklická, 3. B

• Hotelu International Brno