GASTRODEN

Zpráva o 40. Gastrodnu

MG_0340Ve středu 11. října 2017 přivítali zaměstnanci a žáci Hotelové školy Světlá a Střední odborné školy řemesel Velké Meziříčí návštěvníky tradiční gastronomické výstavy – 40. GASTRODNE.

Tato gastronomická výstava se letos konala již po čtyřicáté. U zrodu této gastronomické výstavy v roce 1978 stál dlouholetý ředitel školy JUDr. Vladimír Veleba. Za ta léta se stala tradicí a patří dnes neodmyslitelně ke „Světlé". Je dokladem dovednosti a tvořivosti žáků a jejich učitelů, kteří se nebáli a nebojí přijímat nové výzvy. Je dokladem otevřenosti školy, která úspěšně připravila nejen do profesního života tisíce mladých lidí a která se má čím pochlubit.

A co mohli naši hosté letos zhlédnout?

MG_0350Především to byla gastronomická výstava slavnostních mís, výrobků studené kuchyně a cukrářských výrobků, jež připravili žáci školy pod vedením učitelek odborného výcviku a praxe a žáci odborných kurzů pod vedením mistrů svého oboru.
Program letošního GASTRODNE dále tvořily celostátní a regionální soutěže:

• UKAŽ, CO UMÍŠ - soutěž žáků středních škol v oboru cukrář,
  • CO SE U NÁS NAUČÍŠ - soutěž pro žáky základních škol.

Zajímavým oživením bylo také „profesionální vaření" spojené s prezentací hotelů a restaurací – pracovišť odborného výcviku žáků školy.

MG_0424Hosté letošní gastronomické výstavy se mohli zároveň dozvědět a naučit mnoho nového. Do programu 40. Gastrodne byla zařazena řada přednášek a prezentací z oblasti gastronomie pod společným názvem KULINÁŘSKÁ AKADEMIE:

• PODZIMNÍ TRENDY MENU – ukázka kuchařských dovedností šéfkuchaře Jana Vaňka,
  • COOL VAŘENÍ s Rosťou a Pavlem,
  • PREZENTACE MINIPIVOVARU Z JELÍNKOVY VILY – prezentace Bohdana Vítka,
  • JAK POZNÁTE KVALITNÍ VÍNO – řízená degustace vína firmy Hradil,
  • KÁVA – příprava kvalitní kávy, od suroviny k nápoji a baristice s ing. Romanem Strakou, KAVÁRNA A BISTRO TERMOSKA – zdravě a chutně.
  • SAN BENEDETTO DEL TRONTO – pozvánka do Itálie, prezentace turistického regionu.

MG_0454S velkým zájmen se setkala také tradiční PODZIMNÍ VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY. Návštěvníci si zde také připomenuli, že právě letos je tomu 150 let (1867), kdy byla založena učňovská rolnická škola – „zemědělka", která v roce 2014 začala psát společnou historii „Světlé".

Ve školní klubovně si pamětníci a zájemci o historii prohlédli fotografie, videa, almanachy připomínající 39 ročníků gastrodnů, které se konají nepřetržitě od roku 1978.

MG_0464Zpestřením jistě také byla prezentace autosalonu Horáckého autodružstva. Pozadu ovšem nezůstali ani naši žáci. Ti představili automobil KAIPAN, který postavili pod vedením mistrů odborného výcviku v rámci krajského projektu Postav si svoje auto.

Součástí letošního Gastrodne byl opět DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

MG_0468Zájemci o studium na Hotelové škole Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí si mohli vyzkoušet PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NANEČISTO, seznámit se s vybavením školy a se studijními možnostmi, které škola nabízí, včetně informací o zahraničních odborných praxích a stážích.

Restaurace a kavárna, degustace a ochutnávky také zpříjemnily pobyt našim návštěvníkům.

Říjnový termín GASTRODNE sice neumožňuje zařadit do programu venkovní soutěže, o tradiční venkovní akce – barmanské soutěže, gastroštafetu – nejsou ovšem návštěvníci školy ochuzeni. Každoročně v tradičním květnovém termínu pořádáme DEN GASTRONOMICKÝCH SOUTĚŽÍ.

Také letos navštívila výstavu řada vzácných hostů

MG_0504Představitelé Kraje Vysočina a města Velké Meziříčí v čele s radní pro oblast školství, mládeže a sportu Janou Fialovou a místostarostou města Josefem Komínkem, prezident Provinciale Confcommercio z Itálie Fausto Calabresi, ředitel SOŠ ze slovenských Šuran Róbert Polák.

Zaměstnanci a žáci Hotelové školy Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí děkují všem hostům za návštěvu a těší se na všechny přátele SVĚTLÉ ve čtvrtek 7. prosince 2017, kdy pořádáme tradiční MIKULÁŠSKÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

A za rok 17. října 2018 na 41. GASTRODNU na shledanou!

Mgr. Stanislav Svoboda
zástupce ředitelky školy