GASTRODEN

Zpráva o 41. Gastrodnu

IMG 5413Ve středu 17. října 2018 přivítali zaměstnanci a žáci Hotelové školy Světlá a Střední odborné školy řemesel Velké Meziříčí návštěvníky tradiční gastronomické výstavy – 41. GASTRODNE.

Letošní gastronomická výstava byla ve znamení 100. výročí založení republiky.

Tomu odpovídalo tematické zaměření mezinárodní cukrářské soutěže „Ukaž, co umíš" a soutěže v carvingu, kde se na předních místech umístili naši žáci.

A co mohli naši hosté letos zhlédnout?

Především to byla gastronomická výstava slavnostních mís, výrobků studené kuchyně a cukrářských výrobků, jež připravili žáci školy pod vedením učitelek odborného výcviku a praxe a žáci odborných kurzů pod vedením mistrů svého oboru.

Program letošního GASTRODNE dále tvořily celostátní a regionální soutěže:

• UKAŽ, CO UMÍŠ - soutěž žáků středních škol v oboru cukrář,
  • CO SE U NÁS NAUČÍŠ - soutěž pro žáky základních škol.

Svou nemalou „troškou do mlýna" přispěly svými prezentacemi hotely a restaurace – pracoviště odborného výcviku žáků školy.

Hosté letošní gastronomické výstavy se mohli zároveň dozvědět a naučit mnoho nového. Do programu 41. GASTRODNE byla zařazena řada přednášek a prezentací z oblasti gastronomie pod společným názvem KULINÁŘSKÁ AKADEMIE:

• O VAŘENÍ S MARKÉTOU HRUBEŠOVOU – kuchařské ukázky a autogramiáda vlastních kuchařek,
  • PRVOREPUBLIKOVÉ MENU – ukázka kuchařských dovedností šéfkuchaře Jana Vaňka,
  • PIVO JAK HO NEZNÁME – speciality z Jelínkovy vily,
  • JAK POZNÁTE KVALITNÍ VÍNO – řízená degustace vína,
  • SALON KRÁSY – studio Marcela,
  • KAVÁRNA A BISTRO TERMOSKA – zdravě a chutně.
  • SAN BENEDETTO DEL TRONTO – pozvánka do Itálie, prezentace turistického regionu.

S velkým zájmen se setkala také tradiční PODZIMNÍ VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY. Návštěvníci zde mimo jiné mohli zhlédnout putovní vítězný pohár, který získali naši žáci za vítězství v krajské soutěži GRAND PRIX KAIPAN 2018.

Ve školní klubovně si pamětníci a zájemci o historii prohlédli fotografie, videa, almanachy připomínající uplynulých 40 ročníků gastrodnů.

Součástí letošního Gastrodne byl opět DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

Zájemci o studium na Hotelové škole Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí si mohli vyzkoušet PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NANEČISTO, seznámit se s vybavením školy a se studijními možnostmi, které škola nabízí, včetně informací o zahraničních odborných praxích a stážích.

Restaurace a kavárna, degustace a ochutnávky také zpříjemnily pobyt našim návštěvníkům.

Říjnový termín GASTRODNE sice neumožňuje zařadit do programu venkovní soutěže, o tradiční venkovní akce – barmanské soutěže, gastroštafetu – nejsou ovšem návštěvníci školy ochuzeni. Každoročně v tradičním květnovém termínu pořádáme DEN GASTRONOMICKÝCH SOUTĚŽÍ.

Také letos navštívila výstavu řada vzácných hostů: představitelé Kraje Vysočina a města Velké Meziříčí v čele s radní pro oblast školství, mládeže a sportu Janou Fialovou a starostou města Josefem Komínkem, prezident Provinciale Confcommercio z Itálie Fausto Calabresi, ředitel SOŠ ze slovenských Šuran Róbert Polák.

Zaměstnanci a žáci Hotelové školy Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí děkují všem hostům za návštěvu a těší se na všechny přátele SVĚTLÉ ve středu 5. prosince 2018, kdy pořádáme tradiční MIKULÁŠSKÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

A za rok 16. října 2019 na 42. GASTRODNU na shledanou!

Mgr. Stanislav Svoboda
zástupce ředitelky školy