GASTRODEN, GASTRONOMICKÉ SOUTĚŽE

Zpráva o 42. GASTRODNU

Image00467Ve středu 16. října 2019 přivítali zaměstnanci a žáci Hotelové školy Světlá a Střední odborné školy řemesel Velké Meziříčí návštěvníky tradiční gastronomické výstavy – 42. GASTRODNE.

A co mohli naši hosté letos zhlédnout?

Především to byla gastronomická výstava slavnostních mís, výrobků studené kuchyně a cukrářských výrobků, jež připravili žáci školy pod vedením učitelek odborného výcviku a praxe a žáci odborných kurzů pod vedením mistrů svého oboru.

Program letošního GASTRODNE dále tvořily celostátní a regionální soutěže:

• UKAŽ, CO UMÍŠ - soutěž žáků středních škol v oboru cukrář na téma Přijela pouť...
  • CO SE U NÁS NAUČÍŠ - soutěž pro žáky základních škol.

Image01988Hosté letošní gastronomické výstavy se mohli zároveň dozvědět a naučit mnoho nového. Do programu 42. GASTRODNE byla zařazena řada přednášek a prezentací z oblasti gastronomie pod společným názvem KULINÁŘSKÁ AKADEMIE:

• O VAŘENÍ S MASTERCHEFEM JANEM VORLEM – přednáška na téma MasterChef,
  • ENTOMOFAGIE ANEB HMYZ NA TALÍŘI S MILANEM VÁCLAVÍKEM – kuchařská ukázka s degustací,
  • VEGETARIÁNSKÉ VAŘENÍ S MARTINEM HNIĎAKEM – ZELENINKA NA STOLE - kuchařská ukázka s degustací,
  • PIVO, JAK HO NEZNÁME – BOHDAN VÍTEK – speciality z Jelínkovy vily.

Z ostatních prezentací připomeňme např.:

• JAK POZNÁTE KVALITNÍ VÍNO – řízená degustace vína,
  • BARMANSKÁ SHOW DAVIDA NEUMANNA,
  • CARVING – vyřezávání ovoce a zeleniny,
  • ZDRAVÍ, KRÁSA, VITALITA A RELAX - STUDIO MARCELA – salon krásy,
  • UBROUSKOVÁ TECHNIKA – DECOUPAGE,
  • KAVÁRNA A BISTRO TERMOSKA – zdravě a chutně,
  • SAN BENEDETTO DEL TRONTO – pozvánka do Itálie, prezentace turistického regionu.

Image02344S velkým zájmen se setkala také tradiční PODZIMNÍ VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY, jejíž nedílnou součástí je prezentace techniky včetně repasovaného traktoru a automobilu „KAIPAN", vizitky úsilí a práce našich žáků a mistrů odborného výcviku.

Ve školní klubovně si pamětníci a zájemci o historii prohlédli fotografie, videa a almanachy připomínající uplynulých 41 GASTRODNŮ.

Součástí letošního GASTRODNE byl opět DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

Zájemci o studium na Hotelové škole Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí si mohli vyzkoušet PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY NANEČISTO, seznámit se s vybavením školy a se studijními možnostmi, které škola nabízí, včetně informací o zahraničních odborných praxích a stážích.

Restaurace a kavárna, degustace a ochutnávky také zpříjemnily pobyt našim návštěvníkům.

Image02721Říjnový termín GASTRODNE sice neumožňuje zařadit do programu venkovní soutěže, o tradiční venkovní akce – barmanské soutěže, gastroštafetu – nejsou ovšem návštěvníci školy ochuzeni. Každoročně v tradičním květnovém termínu pořádáme DEN GASTRONOMICKÝCH SOUTĚŽÍ.

Také letos navštívila výstavu řada vzácných hostů: senátor a dlouholetý člen školské rady František Bradáč, představitelé Kraje Vysočina a města Velké Meziříčí v čele s radní pro oblast školství, mládeže a sportu Janou Fialovou a starostou města Josefem Komínkem, naši dlouholetí přátelé z Provinciale Confcommercio z Itálie, ředitel SOŠ ze slovenských Šuran Róbert Polák se svými spolupracovníky a žáky a další hosté, přátelé SVĚTLÉ.

Zaměstnanci a žáci Hotelové školy Světlá a Střední odborné škole řemesel Velké Meziříčí děkují všem hostům za návštěvu a těší se na všechny přátele SVĚTLÉ ve středu 4. prosince 2019, kdy pořádáme tradiční MIKULÁŠSKÝ DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ.

A za rok 14. října 2020 na 43. GASTRODNU na shledanou!

Mgr. Stanislav Svoboda
zástupce ředitelky školy