Vzdělávání dětí a žáků se speciálními vzdělávacími potřebami

Inkluzívní vzdělávání je zaměřeno tak, aby byly ve školách vytvořeny podmínky pro všechny děti, žáky a studenty, tedy také pro děti, žáky a studenty se zdravotním a sociálním znevýhodněním a zdravotním postižením.

Součástí ŠVP musí být zajištění péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP). Na podporu inkluze MŠMT průběžně vyhlašuje rozvojové a dotační programy:

Podpora financování asistentů pedagoga pro žáky se sociálním znevýhodněním Podpora inkluzívního vzdělávání žáků se sociálním znevýhodněním Podpora integrace romské komunity Podpora sociálně znevýhodněných romských žáků SŠ a studentů VOŠ. Více informací ZDE

V souladu s inkluzívními trendy v českém školství MŠMT doporučuje respektovat novely vyhlášek č. 72/2005 Sb. a č. 73/2005 Sb. Vyhláška č. 116/2011 Sb. upravuje některé formulace stávající právní úpravy (vyhlášky č.72/2005 Sb.) a doplňuje chybějící ustanovení vymezující pravidla pro poskytování poradenských služeb, a to tak, že se tato vyhláška stává jedním z opatření k výkonu rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve věci č. 57325/00 D. H. a ostatní proti ČR MŠMT vypracovalo „Aktualizovaný akční plán k výkonu rozsudku D. H. a ostatní proti České republice". Podle tohoto plánu budou zavedena opatření, která efektivním způsobem zabrání jakýmkoliv cestám možné segregace a umožní přísnější kontrolu a metodické vedení na všech stupních poradenského, rozhodovacího a výkonného procesu. Všem žákům bez rozdílu musí být zajištěn rovný přístup ke vzdělání tak, jak ho garantuje Ústava ČR i školské zákony.