Vzdělávání žáků se zdravotním postižením

Vzdělávání dětí, žáků a studentů se zdravotním postižením (dále jen žáků) je v souladu s vyhláškou č. 73/2005 Sb. a v souladu se vzdělávacími potřebami žáků a požadavky zákonného zástupce zajišťováno formou individuální integrace, resp. skupinové integrace ve třídě samostatně zřízené pro žáky se zdravotním postižením nebo ve škole, která je samostatně zřízena pro žáky se zdravotním postižením, případně kombinací uvedených forem.

Prioritní formu představuje forma inkluzívního vzdělávání se zajištěním vyrovnávacích a podpůrných opatření podle vyhlášky č. 73/2005 Sb. Vyhláška č. 147/2011 Sb. (která měnila vyhlášku č.73/2005 Sb.) vyloučila v novém znění možnost vzdělávání žáka bez zdravotního postižení ve třídě s žáky se zdravotním postižením (s výhradou krátkodobého a výjimečného pobytu ve specifických případech). Zároveň tato novela jednoznačně vyloučila možnost žáka bez zdravotního postižení se vzdělávat podle vzdělávacího programu pro vzdělávání žáků se zdravotním postižením.