Projekt EDISON

IMG 20190301_093539Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí je partnerskou školou mezinárodního projektu Edison, který spojuje mladé lidi odlišných národností a kultur.

Od 25. února do 1. března 2019 hostila 4 zahraniční stážisty: dívku z Číny, chlapce z Indonésie, dívku z Ukrajiny a chlapce z Gruzie. Komunikace probíhala v anglickém jazyce. Ubytování jim bylo poskytnuto na internátu školy.

Žákům naší školy prezentovali své země v hodinách cizích jazyků i hodinách odborných. S žáky, kteří jsou ubytovaní na internátu, trávili svůj volný čas, např. společným vařením v kuchyňce nebo hraním basketbalu a fotbalu v tělocvičně. Místní žáci zase je provedli po Velkém Meziříčí.

Jejich prezentace umožnily žákům seznámit se blíže s kulturou jejich země. Mnoho žáků má zábrany komunikovat v anglickém jazyce kvůli tomu, že ve svém životě nemá mnoho příležitostí se s cizinci setkat. Tuto příležitost dostávají každoročně právě během týdne projektu Edison. Žáci naší školy se do prezentací se zájmem zapojovali a kladli řadu otázek. Součástí projektu je i tzv. Global Village, globální vesnice, kde žáci měli možnost vidět gruzínské písmo nebo tradiční čínský oděv, vyzkoušet si kaligrafii – umění krasopisu, ochutnat sušené maso či nudle z Indonésie. Naši žáci si připravili prezentaci o molekulární kuchyni, aktivity o českých památkách a dědictví UNESCO. Zahraniční studenti si vyzkoušeli zdobení perníčků a ochutnali tradiční české potraviny, např. hořčici, křen, sýr Romadúr, vlašský salát, kysané zelí, hašlerky.

Stážisté, kteří tento rok naši školu navštívili, byli přátelští a ochotně s žáky komunikovali. Projekt se žákům líbil, přinesl oživení výuky a motivoval je k učení jazyků.

Mgr. Mira Hladká

Partneři školy

 • VÝTAHY, s.r.o.
 • Jelínkova vila
 • U Bílého koníčka
 • Hotel Pod Zámkem
 • Město Velké Meziříčí
 • Hotel Gustav Mahler
 • Premier Hotel International Brno
 • Bohemia Sekt
 • EA Business Hotel Jihlava
 • Restaurace a kavárna Jupiter
 • Restaurant Panorama
 • Hotel Skalský dvůr
 • Restaurace Nový Svit
 • Restaurant Formanka
 • Restaurace U Šidlů
 • Hotel U Raušů
 • AGADOS, spol. s r.o.
 • PAL, spol. s r.o.
 • Renova - Malec & Kadlec s. r. o.
 • Horácké autodružstvo Velké Meziříčí
 • Daně pro lidi

Fond Vysočiny

Chci být v obraze

Díky našemu newsletteru víš o tom, co se u nás děje :)

Nahoru