Edison

Projekt EDISON spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.

Leták k projektu EDISON - mezikulturní poznáníEducation. Drive. Internacionality. Students. Opportunity. Network.

Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů.

Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného.

Projekt Edison je projektem společnosti AIESEC, což je mezinárodní studentská organizace, která zprostředkovává praxi studentům formou zahraniční stáže nebo členstvím v organizaci. Díky tomu napomáhá rozvoji mladých lidí po celém světě.

(text převzat ze stránek společnosti AIESEC)


Hotelová škola Světlá a Střední odborná škola řemesel Velké Meziříčí je partnerskou školou mezinárodního projektu Edison, který spojuje mladé lidi odlišných národností a kultur.

Od 23. do 28. února 2020 hostila 1 zahraniční stážistku z Indonésie, Wandu Kofifaf. Komunikace probíhala v anglickém jazyce. Ubytování jí bylo poskytnuto na internátu při škole. Zástupce žáků Marco Marangoni ji provedl školou a popovídal jí o historii a zajímavostech Velkého Meziříčí.

Žákům naší školy prezentovala svoji zemi v hodinách anglického jazyka. Její prezentace umožnila žákům seznámit se blíže s kulturou její země. Mnoho žáků má zábrany komunikovat v anglickém jazyce právě kvůli tomu, že ve svém životě nemá mnoho příležitostí se s cizinci setkat. Každoročně právě během týdne projektu Edison takovou příležitost dostávají. Většina žáků naší školy se se zájmem do prezentací zapojila a ptala se na otázky, které je zajímaly. Žáci si mohli prohlédnout indonéskou vlajku, ochutnat indonéské chilli nebo si vyzkoušet tradiční oděv. Prezentace byla následně doplněna online kvízem, který jednak testoval, kolik si toho zapamatovali o Wandě a její zemi, ale také jejich znalosti vlastní země a Evropy.

Ohlasy žáků:

  • 1. A - „Super projekt, dobře se mi komunikovalo a měla hodně dobrou prezentaci, jen škoda, že jsme ji měli jena na jednu hodinu a tu druhou kvíz, chtělo by to na delší dobu ... ."
  •  2. A - „Slečna byla příjemná. Připravila si zajímavé a zábavné aktivity."
  • 2. E/O - „Líbila se mi zábavná hra na telefonu." a „Dozvěděli jsme se něco o Indonésii."
  • 4. A - „Líbilo se mi, že se s námi nebála komunikovat a měli jsme možnost slyšet angličtinu i od nerodilého mluvčího." a „Líbilo se mi, že byla milá, upovídaná a vtipná. Kvíz, který vytvořila, byl velice pěkný a naučný. Naučila jsem se nové vědomosti o Palu, Jakartě a jejích zvycích."
  • 4. B - „Dozvěděla jsem se více o jejich zemi, zvycích a jídlu. Moc se mi to líbilo." a „Bylo to pro mě přínosné, dozvěděla jsem se nové informace o jiné zemi, poslouchala angličtinu. Slečna byla moc příjemná."
  • 1. P - „Kvíz se nám velice líbil, bylo to zábavné. Hlavně jsme se dozvěděli nové věci. Wanda byla velice přátelská, příjemná a společenská. Také nám chutnalo chilli, které dovezla na ochutnání."
  • 2. P - „Wanda mluvila velice srozumitelně. Díky tomu jsme mohli pochopit všechny zajímavé informace o Indonésii. To mělo přínos pro naše geografické znalosti a pro rozvoj angličtiny."

Ve Velkém Meziříčí 2. 3. 2020.
Mira Hladká